Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας , μετά από πρόσκληση, η υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Ν. Λάρισας, κα Φωτεινή Κουτσοπούλου και πραγματοποίησε ενημέρωση στους μαθητές της Α΄ Λυκείου σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό.
Συγκεκριμένα, τους ενημέρωσε για τη δυνατότητα επιλογής Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου στη Β΄ τάξη, καθώς και για τις κατευθύνσεις, τις ομάδες προσανατολισμού και τα αντίστοιχα μαθήματα, όπως και για σχολές και επαγγέλματα με καλή απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Η ομιλία της υπήρξε πολύ ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική, γι’ αυτό και την παρακολούθησαν με προσοχή οι μαθητές. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας, το οποίο έχουν εκπονήσει οι καθηγητές κ. Γεωργία Μπεϊνά και Απόστολος Μόκας.