Το 13ο ΓΕΛ υλοποίησε κατά το μήνα Δεκέμβριο το πρόγραμμα Make a wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) το οποίο εκπληρώνει ευχές παιδιών 3 – 18 ετών που νοσούν από πολύ σοβαρές ασθένειες. Μια ευχή δεν είναι απλά μια ευχή, αλλά πολλά παραπάνω. Είναι το φως στο σκοτάδι. Είναι o τρόπος να ξαναγίνει ένα παιδί, παιδί, ξαναβρίσκοντας την παιδικότητα και την αθωότητα που χάθηκαν βίαια λόγω της ασθένειας. Το Αστέρι της Ευχής φέτος γιορτάζει 25 χρόνια κατά τα οποία μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς, έχουν εκπληρώσει εκατοντάδες ευχές παιδιών δίνοντάς τους τη δύναμη και την ελπίδα που έχουν ανάγκη, για να συνεχίσουν να αγωνίζονται. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συνέβαλλαν σε αυτό, με τη συμβολική δωρεά των 2 ευρώ για το αναμνηστικό χάρτινο Αστέρι της Ευχής η το μπισκότο Make a wish που που υπενθυμίζει την ανεκτίμητη αξία της προσφοράς.