Παραμονές Χριστουγέννων και φέτος… και οι μαθητές μας συγκέντρωσαν τρόφιμα, συνδράμοντας το φιλανθρωπικό έργο της ενορίας μας.

Με την καθοδήγηση της θεολόγου του σχολείου μας κας Πατσούδη Ελένης οι μαθητικές κοινότητες της Α Λυκείου παρέδωσαν τα δώρα τους στον Ι. Ναό του Αγ. Γεωργίου μετά την Θεία Λειτουργία επιβεβαιώνοντας ότι το ζητούμενο είναι να δημιουργήσουμε μια κοινωνία που συμπεριλαμβάνει τον αδύναμο, τον πονεμένο, τον μόνο, τον πλησίον.

Οι έφηβοι μαθητές του 13ου ΓΕΛ, γεμάτοι συναισθήματα και επιθυμίες κοινότητας και αλληλεγγύης βγήκαν για άλλη μια φορά από τον εαυτό τους για να προσφέρουν, αποδεικνύοντας οτι το μείζον είναι η αγάπη. Μια πράξη αλληλεγγύης που σκοπό έχει να εμπνεύσει και να μυήσει τους μαθητές στην χαρά της προσφοράς, συνδράμοντας συγχρόνως με τον δικό τους τρόπο στο πλούσιο φιλανθρωπικό έργο της ενορίας μας.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

2023 21 Δεκ. ΦΩΤΟ. Η ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΜΑ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ. | ΓΑΛΙΛΑΙΑ (galilea.gr)