Το σχολείο μας συμμετείχε στην European Week for Waste Reduction 2023, την Εβδομάδα Ανακύκλωσης που λαμβάνει χώρα σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση ταυτόχρονα και έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα σχετικά με την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος.

Το 13ο ΓΕΛ Λάρισας, ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα της ΔΔΕ Λάρισας, συμμετείχε από 18 – 26 Νοεμβρίου στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (EWWR 2023) με την δράση

“Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους στο 13ο ΓΕΛ Λάρισας”.

Στα πλαίσια της δράσης οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν τους μαθητές για τα οφέλη της ανακύκλωσης πλαστικών, χάρτινων και αλουμινένιων συσκευασιών που χρησιμοποιούμε καθημερινά, για τα ευεργετικά αποτελέσματα της ανακύκλωσης, τόσο στο Αστικό όσο και στο ευρύτερο περιβάλλον και οργάνωσαν πολλές δραστηριότητες ευαισθητοποίησης των μαθητών. Τυπώθηκαν αφίσες και φυλλάδια που αναρτήθηκαν σε κάθε αίθουσα ξεχωριστά, οι μαθητές ζωγράφισαν τις σκέψεις τους για την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος, συγκέντρωσαν ανακυκλώσιμα υλικά καθημερινής χρήσης και τα έβαλαν στους ειδικούς κάδους που ο Δήμος Λαρισαίων έφερε για τον σκοπό αυτό στο σχολείο μας,  Τέλος έγραψαν στο προαύλιο του σχολείου με τις τσάντες τους το κεντρικό σύνθημα της δράσης, την λέξη «Ανακύκλωση».

Ευχαριστούμε τον Δήμο Λαρισαίων για την άμεση ανταπόκρισή του στο αίτημά μας για κάδους ανακύκλωσης υλικών, την μαθήτρια της Γ’ τάξης Ραφαέλα Καφάση για την χρήση του drone και όλους τους μαθητές της Α’ τάξης για την άψογη συμπεριφορά τους κατά την διάρκεια της δράσης.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί Παπαδημητρίου Σταυρούλα, Δημηνίκου Αικατερίνη, Πατσούδη Ελένη, Μόκας Απόστολος.

Ενημερωτικό φυλλάδιο που αναρτήθηκε σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας
Η αφίσα της δράσης