Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον χώρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις δύο περιοδικές εκθέσεις που παρουσιάζονται στην Πινακοθήκη, πρώτα την έκθεση με τίτλο “Αντιγόνη Καββαθά – Διαδρομή” και έπειτα την έκθεση με τίτλο “Αποκτήματα ΙΙΙ – Διαδρομές του βλέμματος”.

Φυσικά ξεναγήθηκαν από τους υπευθύνους της Πινακοθήκης και στην μόνιμη έκθεση που περιέχει την συλλογή του Γ.Ι. Κατσίγρα, η οποία φιλοξενείται εκεί από την ίδρυση της πινακοθήκης της πόλης μας.

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, έκαναν ερωτήσεις, έβγαλαν selfies και περιηγήθηκαν σε όλα τα εκθέματα όλων των εκθέσεων. Όλοι τους χαρακτήρισαν την επίσκεψη ενδιαφέρουσα, εποικοδομητική και ομολόγησαν ότι δεν είχαν επισκεφθεί μέχρι τώρα τον χώρο αυτό.

Την επίσκεψη ορ΄γανωσε η φιλόλογος κα Χατζηνικολούλη Αποστολία, ενώ συνοδοί καθηγητές ήταν επίσης οι κα Δημηνίκου, η κα Παπαδημητρίου και ο κος Μόκας.