Την Παρασκευή 1-2-2019, η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, όπου πήρε μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έχει σχεδιάσει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας με τίτλο «Πνοές Ανέμων».

Οι μαθητές παρακολούθησαν την εισήγηση της κυρίας Ζάχου Κατερίνας, υπεύθυνης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου, που αφορούσε τη συμβολή και την αποτύπωση του ανέμου στην τέχνη, τη θρησκεία, τις δραστηριότητες ? πνευματικές και μη ? των ανθρώπων από την Προϊστορία έως σήμερα. Στη συνέχεια απασχολήθηκαν δημιουργώντας μια θεματική κατασκευή από πηλό και στο τέλος ξεναγήθηκαν στην περιοδική Έκθεση «Ελπίδα και Πίστη» που παρουσιάζει την μεγάλη καλλιτεχνική άνθηση του 16ου αιώνα, μέσα από εικόνες, άμφια, σκεύη και χειρόγραφα της εποχής που συγκεντρώθηκαν χάρη στην ευγενική παραχώρηση των Ιερών Μητροπόλεων της Θεσσαλίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Παπαγιαννοπούλου Ευαγγελία , Πατσούδη Ελένη, Ράιδος Δημήτρης και Δημηνίκου Κατερίνα.