Σήμερα Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017 μια ομάδα μαθητών της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκε την 110 Π.Μ. στην Λάρισας, στα πλαίσια του εορτασμού των Αρχαγγέλων Μιχαήλ & Γαβριήλ, προστατών της Πολεμικής μας Αεροπορίας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσίαση για την εισαγωγή στις σχολές της Αεροπορίας – Ικάρων και Υπαξιωματικών – και την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων. Η παρουσίαση έγινε από εν’ ενεργεία Υποσμηναγό και διήρκεσε περίπου 1 ώρα. Έπειτα οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα υπόστεγα όπου υπήρχε έκθεση με εξοπλισμό πιλότων και αεροσκαφών, είχαν την ευκαιρία να επιβιβαστούν σε αεροσκάφη και παρακολούθησαν την απογείωση 3 μαχητικών αεροσκαφών F16.

Συνοδοί των μαθητών ήταν οι εκπαιδευτικοί Τσιγαρίδας Χαράλαμπος ΠΕ09 και Μόκας Απόστολος ΠΕ19.