Ευρωπαϊκός διαγωνισμός για τα Δάση και τη Δασοπονία!

Το σχολείο μας συμμετείχε με μια ομάδα μαθητών στον φετινό διαγωνισμό (YPEF 2016). Οι μαθητές της Α’ τάξης :

• Λέτσικας Βασίλειος
  • Λέτσικα Ύρια
  • Πάνου Εύα

ypef05

με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Μόκα Απόστολου, έλαβαν μέρος στο εθνικό στάδιο του διαγωνισμού, με σκοπό την πρόκριση στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό, που θα διεξαχθεί τον Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο στην Λετονία! Η γλώσσα του διαγωνισμού είναι η Αγγλική.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των νέων σε θέματα Δασοπονίας και η ενεργοποίηση και δραστηριοποίησή τους για πρωτοβουλίες για την διατήρηση και προστασία των Δασών και των φυσικών οικοσυστημάτων. Αλλά και η ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας μεταξύ μαθητών από διαφορετικές χώρες και η βελτίωση των επιδόσεων σε πολυπολιτισμικό περιβάλλον.

Η ύλη του διαγωνισμού περιλαμβάνει δύο ενότητες :

• Χαρακτηριστικά του Ευρωπαϊκού Φυσικού Περιβάλλοντος και των Ευρωπαϊκών Δασών
  • Χαρακτηριστικά του Φυσικού Περιβάλλοντος και των Δασών σε επιμέρους Ευρωπαϊκές χώρες

Η ύλη του διαγωνισμού είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα www.ypef.eu ενώ το Ελληνικό σκέλος του διαγωνισμού πραγματοποιείται από την Ειδική Γραμματεία Δασών, τις περιφερειακές Δασικές Υπηρεσίες και το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας.

ypef03

ypef04