Ενημέρωση με θέμα την οδική ασφάλεια στους μαθητές της Β? και Γ? Λυκείου από το Ι.Ο.ΑΣ “ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ”.

Το Ινστιτούτο οδικής ασφάλειας “ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ” είναι μια οργάνωση που στόχος της είναι να ενημερώσει όσο καλύτερα γίνεται μικρούς και μεγάλους στο Θέμα της Οδικής Ασφάλειας. Το Ινστιτούτο αυτό δημιουργήθηκε αμέσως μετά τον θάνατο από τροχαίο ατύχημα του νεαρού Πάνου Μυλωνά του οποίου δόθηκε και το όνομα στο Ινστιτούτο. Το 1ο στάδιο της ενημέρωσης περιλάμβανε συζήτηση, παρουσίαση video και ένα ερωτηματολόγιο. Με ομιλητή τον κύριο Αλέκο οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα τροχαία ατυχήματα. Πώς προξενούνται; Πως τα προλαμβάνουμε; Ποιες είναι οι κύριες αιτίες ενός τροχαίου αλλά και τι κάνουμε μετά από αυτό.

Στο 2ο κομμάτι της ενημέρωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν τι γίνεται στην πραγματικότητα σε ένα τροχαίο όσον αφορά την εκτόξευση του καθίσματος και την ανατροπή του αυτοκινήτου. Και επειδή τα περισσότερα τροχαία γίνονται είτε από απροσεξία είτε από υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ οι μαθητές βιώσαν πως είναι να περπατάς σε κατάσταση μέθης. Οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι και κρύβουν παγίδες και για τον λόγο αυτό όλοι θα πρέπει να ξέρουμε πώς να προστατευτούμε από αυτές. Το σύνθημα είναι ένα “ΟΙ ΖΩΝΕΣ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ” !

ioas01 ioas03

ioas02

Η επίσημη ιστοσελίδα του ινστιτούτου είναι :

Ακολουθούν δυο μικρής διάρκειας βίντεο από την επίσκεψη :