Την Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, μαθητές και μαθήτριες της δευτέρας και τρίτης τάξης του 13ου Γενικού Λυκείου Λάρισας επισκέφτηκαν το τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στην πόλη τους, με τη συνοδεία των καθηγητών τους Νίκου Μπαρδανίκα (καθηγητής βιολογίας) και Νίκου Ξυνόπουλο (καθηγητής χημείας).

Στην αρχή της επίσκεψης, οι μαθητές ενημερώθηκαν με παρουσίαση από τον πρόεδρο του τμήματος, κο Λεωνίδα, για τη λειτουργία και τις προοπτικές του τμήματος. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τα εργαστήρια της σχολής, όπου είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με φοιτητές και απόφοιτους(μεταπτυχιακούς-διδακτρορικούς), αλλά και να δουν από κοντά τη δουλειά που γίνεται εκεί. Η επίσκεψη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και έδωσε ερεθίσματα στους μαθητές για πιθανή φοίτησή τους στο τμήμα Βιοχημείας.

bio02 bio03 bio04 bio05 bio06 bio07 bio08 bio10  bio12 bio13 bio15 bio16 bio17 bio18 bio19 bio20 bio14