Γιορτάστηκε και φέτος η επέτειος του “ΟΧΙ”, του μεγάλου έπους του Ελληνικού λαού, που έλαβε χώρα πριν 78 χρόνια στα Αλβανικά βουνά. Οι μαθητές παρουσίασαν ένα θεατρικό με θέμα την έναρξη του πολέμου, τα ανάμεικτα συναισθήματα φόβου και εθνικής υπερηφάνειας που επικράτησαν τις πρώτες ώρες από την ανακοίνωση του πολέμου. Επίσης απαγγέλθηκαν ποιήματα και αποσπάσματα από πεζά κείμενα της εποχής εκείνης.

Την επιμέλεια της γιορτής είχε η φιλόλογος κα Δημινίκου Αικατερίνη, ενώ οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν καταχειροκροτήθηκαν από τους καθηγητές και τους συμμαθητές τους.

Στο τέλος της εκδήλωσης παραδόθηκαν τα αριστεία και βραβεία στους μαθητές, για τις επιδόσεις τους το προηγούμενο σχολικό έτος, από την διευθύντρια του σχολείου μας κα Κουφογιάννη Παρασκευή και τον υποδιευθυντή κ. Γκουντρουμάνη Αλέξανδρο.